Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dům pro seniory AKTUÁLNĚ

Již několik let má obec v plánu postavit na pozemcích pod obecním úřadem dům pro seniory.

V roce 2017 bylo rozhodnuto o tom, že se tento projekt začne připravovat. Pracovní skupinou byl sestaven dotazník pro zjištění zájmu o tento druh bydlení a na konci března roku 2018 byla vyhlášena architektonická soutěž.

Obec podala žádost o územní řízení v září 2019 a v březnu 2020 bylo stavebním úřadem ve Slavkově vydáno územní řízení o umístění stavby domu pro seniory. V květnu roku 2020 bude podána žádost o stavební povolení.

Dům pro seniory bude nově umístěn mezi obecní úřad a bistro na Školní ulici. Objekt bude samostatně stojící, dvoupodlažní, nepodsklepený, ukončen plochou střechou, obdélníkového půdorysu 45 × 33 m. Uprostřed budovy se bude nacházet atrium o rozměrech 20 × 13 m; jedná se o odpočinkovou uzavřenou plochu přístupnou ze čtyř stran domu. Výška budovy do ulice Školní je naprojektována na 6,8 m; ostatní tři strany mají výšku 3,4 m. Objekt je naplánován jako bezbariérový s výtahem do prvního poschodí. Bude mít centrální vytápění a ohřev teplé vody. Součástí domu pro seniory bude i společenská místnost vybavená kuchyňkou s elektrickou troubou.

Stavba je zamýšlena pro dvacet bytových jednotek pro jednotlivce a pět bytových jednotek pro dvojice. Kapacita je tedy třicet ubytovaných osob. Byty budou vybaveny malou kuchyňskou linkou s elektrickými plotýnkami, odsavačem par a ledničkou. Před jednotlivými byty v přízemí jsou v plánu malé terasy pro odpočinek. Ploty okolo objektu jsou navrženy z keřů vysokých 60 cm, za nimi drátěný plot výšky 80 cm.

Zahrada za domem bude mít svažitý terén s mírným sklonem směrem k MŠ. Na zahradě budou umístěny lavičky pro odpočinek.

Dům není plánován s pečovatelskou službou, ale pro aktivní seniory. V přízemních prostorách budovy, se vstupem ze Školní ulice, bude ordinace pronajata praktickému lékaři pro dospělé, který nyní využívá společné prostory zdravotního střediska v budově úřadu. Dále zde budou prostory pro činnost charity (v současné době je to v jednání).

Bližší informace (například o cenách za pronájem) budou postupně zveřejňovány v křenovickém zpravodaji nebo poskytovány na Obecním úřadě v Křenovicích.

 • fotogalerie na tomto webu
 • architekt

  Žádost o nájem bytu v domě pro seniory v Křenovicích.

  Zájemci o bydlení v DOMĚ PRO SENIORY V KŘENOVICÍCH budou zapsáni do pořadníku, který vede Obecní úřad Křenovice.

  ZÁPIS do pořadníku je možný nejdříve ve středu 30. září 2020 od 8.00 hod. na podatelně OÚ Křenovice (žádost není možné podat elektronicky).

  DOTAZNÍKY budou k dispozici:

  Po zahájení provozu domu, ještě před sepsáním nájemní smlouvy, bude potřeba doložit od praktického lékaře zprávu o zdravotním stavu zájemce o bydlení. Předpokládané zahájení provozu domu pro seniory je první polovina roku 2022.

  INFORMACE 

  Dům pro seniory bude nově umístěn mezi obecní úřad a bistro na Školní ulici. Bude samostatně stojící, dvoupodlažní, nepodsklepený, obdélníkového půdorysu 45 × 33 m, ukončen plochou střechou. Uprostřed budovy se bude nacházet atrium o rozměrech 20 × 13 m; jedná se o odpočinkovou uzavřenou plochu přístupnou ze čtyř stran domu. Výška budovy do ulice Školní je naprojektována na 6,8 m; ostatní tři strany mají výšku 3,4 m. Objekt je naplánován jako bezbariérový s výtahem do prvního poschodí. Bude mít centrální vytápění a ohřev teplé vody. Součástí domu pro seniory bude i společenská místnost vybavená kuchyňkou s elektrickou troubou. Stavba je zamýšlena pro dvacet bytových jednotek pro jednotlivce a pět bytových jednotek pro dvojice. Kapacita je tedy třicet ubytovaných osob. Byty budou vybaveny malou kuchyňskou linkou s elektrickými plotýnkami, odsavačem par a ledničkou. Před jednotlivými byty v přízemí jsou v plánu malé terasy pro odpočinek. Ploty okolo objektu jsou navrženy z keřů vysokých 60 cm, za nimi drátěný plot výšky 80 cm. Zahrada za domem bude mít svažitý terén s mírným sklonem směrem k MŠ. Na zahradě budou umístěny lavičky pro odpočinek. Dům není plánován s pečovatelskou službou, ale pro aktivní seniory. Jednáme s Charitou Hodonín, která má pobočku ve Slavkově u Brna, aby zde bylo zřízeno odloučené pracoviště, nebo zázemí pro tuto činnost. V přízemních prostorách budovy, se vstupem ze Školní ulice, bude ordinace pronajata praktickému lékaři pro dospělé, který nyní využívá společné prostory zdravotního střediska v budově úřadu. Po zahájení provozu domu, ještě před sepsáním nájemní smlouvy, bude potřeba doložit od praktického lékaře zprávu o zdravotním stavu zájemce o bydlení. Předpokládané zahájení provozu domu pro seniory je duben 2022. Cena ubytování je stanovena z čtverečních metrů obytné plochy (jednopokojový byt cca 30 m² a dvoupokojový byt cca 50 m² x 150 Kč/měsíc). K ceně je připočítána částka 1 500 Kč/osoba/měsíc za úklid společných prostor a práce údržbáře a dále záloha na energie 1 000 Kč/osoba/měsíc (každý byt má mít samostatný elektroměr a vodoměr). Ceny jsou stanoveny v roce 2020, a pokud nenastane nepřiměřená inflace nebo jiná opatření, jsou platné i na rok 2022. Dům nebude veden, jako příspěvková organizace, ale je v zájmu Obce Křenovice ho provozovat a prioritně je určen pro místní občany.

0 Komentářů

Prozatím bez komentářů

Přidejte komentář

Zpět nahoru