Vzpomínkové akce

Francouzové v Křenovicích Připomeňme si společně ve dnech 2. - 4. prosicne události roku 1805. Letos je to již 211 let, kdy se objevili Francouzové v Křenovicích .

Historické ležení francouzských vojsk v pátek 2. 12. 2016 od 16. hod na dvoře Obecní hospody v Křenovicích u Slavkova

Kolem táborových ohňů ve stylově upraveném táboře s dobovými rekvizitami, kanóny a markytánským vozem uvidíte vojáky, husary na koních, markytánky a civilisty v kostýmech z období Bitvy tří císařů. Dále se tu můžete setkat s vojenským kuchařem při opékání selete a kovářem při výrobě historických sečných zbraní a upomínkových předmětů. Rovněž můžete nahlédnout do dobového žaláře pro zběhy a improvizovaného historického velitelského štábu, v kterém se konala v předvečer bitvy porada spojeneckých rusko-rakouských vojsk v Křenovicích v Panském dvoře.

Střetnutí historických vojsk na konci ulice Havlíčkové v 18 hod.

V malé šarvátce s mluveným komentářem se zde střetnou francouzští vojáci s rakouskými a ruskými.

Pochod a pietní akt u hromadného hrobu nad Křenovicemi v 19 hod.

Jednotky uniformovaných vojáků s kanónem taženým koňmi vyjdou za svitu pochodní k hromadným hrobům na Zlaté hoře, kde uctí památku padlých vojáků položením květin, výstřelem čestné salvy a zapálením svíček za padlé.

 Děti si mohou vzít s sebou lampióny a všichni se zde můžete ohřát u velkého ohně. Po krátkém reprodukovaném projevu bude za doprovodu hudby odpálen slavnostní ohňostroj.

V sobotu 3. 12. v 11 hod. projdou jednotky obcí k božím mukám

V neděli 4. 12. v 9 hod. slavnostní nástup jednotek u sochy M. I. Kutuzova