Bitva tří císařů - vzpomínkové akce

Francouzové v Křenovicích Skupina historického šermu Buhurt,  KEN, Tuláci a Obec Křenovice si vás dovolují pozvat  při příležitosti 207. výročí Bitvy tří císařů na akci FRANCOUZOVÉ V KŘENOVICÍCH.

Program:
pátek 30. 11. 2012
od 16.00 hodin
historické ležení francouzských vojsk ve dvoře Obecní hospody

od 18.00 hodin
rekonstrukce bojové šarvátky na ulici Široká (za humny)

od 19.00 hodin
pochodňový a lampionový průvod k hromadným hrobům na Zlaté hoře
pietní akt na Zlaté hoře
ohňostroj za doprovodu historické hudby

sobota 1. 12. 2012
11:00 hodin
průvod francouzských dělostřeleckých a pěších jednotek zakončený malým pietním aktem u Božích muk na ul. Široká

neděle 2. 12. 2012
10.00 hodin
slavnostní nástup jednotek před sochou M. I. Kutuzova v ul. Na Liškově, čestná salva

V pátek 30. listopadu 2012 od 16 hod bude veřejnosti přístupné improvizované vojenské ležení, kde, jako již tradičně, uvidíte vojáky a markytánky ve francouzských a rakouských uniformách kolem táborových ohňů. Ve dvoře s dobovými rekvizitami, povozy a kanóny pak spatříte civilisty v historických kostýmech, kováře a vojenského kuchaře při opékání selete. V provozu bude rovněž střežené dobové vězení pro dezertéry, neposlušné vojáky a jinou podobnou chátru. Můžete také nahlédnout do velitelského štábu spojeneckých rusko – rakouských vojsk, upraveného z klubovny SHŠ Buhurt. Rovněž zde uvidíte plně vybavený markytánský vůz, kde se dozvíte, co všechno markytánky pro vojáky zajišťovaly. V letošním roce posílí naše řady i nová jednotka jízdních husarů. Pro návštěvníky nebude chybět prodej svařeného vína, uzených klobás a párků v rohlíku.

V 18 hod se jednotky přemístí za „humna“, kde předvedou malou šarvátku. Tradičně se zde utkají vojáci všech zúčastněných armád Bitvy tří císařů, Francouzi proti Rakušanům a Rusům.

V 19 hod vyjdou od Božích muk za svitu pochodní jednotky uniformovaných vojáků, dětí s lampióny a ostatní směrem ke Zlaté hoře. Zde u hromadných hrobů vojínů slavkovské bitvy uctíme památku padlých, kteří zde již 207 let odpočívají. Při tomto pietním aktu budou položeny květiny a vystřelena čestná salva. Zapálením svíček na hromadných hrobech si symbolicky připomeneme utrpení všech, kteří zde leží. Potom se, jako každoročně, můžete zahřát u velkého ohně svařeným vínem nebo teplým čajem. Po krátkém reprodukovaném projevu bude za doprovodu historické hudby odpálen slavnostní ohňostroj.

V sobotu 1. prosince dopoledne projde průvod francouzských dělostřeleckých a pěších jednotek obcí k Božím mukám, k malému pietnímu aktu v 11 hod.

V neděli 2. prosince proběhne v Křenovicích v 10 hod slavnostní nástup vojenských jednotek u sochy M. I. Kutuzova v ulici Na Liškově. Zde zazní čestná salva a poté se jednotky přemístí na Mohylu míru ke společnému pietnímu aktu.

Další doprovodné akce zde: 207. výročí - vzpomínkové akce.

Fotografie z loňského ročníku ke shlédnutí zde.