Brněnští filmaři točí dokument o zasloužilém sokolu z Křenovic

Noviny Vznik dokumentu o pestrobarevném životě sokola Miroslava Bendy finančně podpořila i obec.

Křenovice, Brno – Několik let ho fotografoval, až přišel na nápad natočit o něm film. Řeč je o mladém fotografovi z Brna Romanu Francovi, kterého pojí přátelství s o dvě generace starším Miroslavem Bendou z Křenovic. Dokument o zcestovalém osmašedesátiletém členovi sokola bude mít premiéru příští rok.

Vznik snímku, který má nést jméno Bez peří, podpoří i vesnice, jejíž zastupitelé schválili Francovi dotaci ve výši padesáti tisíc korun. „Pan Benda je tak trochu místní sokolská legenda. Má za sebou mnoho cest po světě a udržuje třeba kontakty se sokoly v USA," sdělil starosta Křenovic Jaromír Konečný.

Jeho slova dokazuje i fakt, že vedle obce jsou partnery projektu Sokol New York a Sokol Paris. Dál ho podpoří třeba i sousední Hrušky, Česká obec sokolská nebo Jihomoravský kraj.

Autorem scénáře k filmu, který má mít necelou hodinu, je právě Franc. Na režisérskou židli usedne filmař Pavel Jurda, který má na kontě například televizní dokumenty Muž, který neměl být nebo Hotel Veselý hřbitov. „Pan Benda je neuvěřitelný úkaz, poslední létající sokol, který se ze žíněnky v Křenovicích rozletěl až do nejkrásnější sokolovny světa na newyorském Manhattanu," uvádí Jurda v anotaci k chystanému filmu.

Snímek bude vyprávět nejen o Bendově cestě za americkými sokoly a sokolkami, se kterými si dlouhá léta dopisuje, ale třeba i o jeho účasti na sokolském plese v Paříži nebo přednášení na japonské univerzitě. „Tam se dostal díky náhodné známosti s Japoncem jménem Išikava, kterého potkal na dovolené na Balatonu a jehož pozval k sobě do Křenovic. Pak se z něj vyklubal profesor bohemistiky a sociologie, který panu Bendovi oplatil laskavost a pozval ho do Tokia, aby přednášel na univerzitě, jak udí maso a pálí slivovici. S Išikavou se přátelí dodnes," nastínil Jurda jednu z mnoha zajímavých příhod Bendova života.

25. 8. 2015

Autor: Adam Hrbáč

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/kultura_region/brnensti-filmari-toci-dokument-o-zaslouzilem-sokolu-z-krenovic-20150825.html