Festival Pod křenovskó majó potřicáté. S dvěma sty účinkujícími

Noviny Kromě souborů z Drahanské vrchoviny a Nivnice se na třicátém ročníku folklorního festivalu Pod křenovskó majó představí i domácí Křenovák a Křenováček.

Skoro sedmdesát souborů, z toho devět zahraničních se vystřídalo na devětadvaceti ročnících festivalu pod Křenovskó majó. To znamená okolo tří tisíc tanečníků a z nich asi tři sta čtyřicet z ciziny. Například z Německa, Francie, Maďarska, Lotyšska, Srbska. V sobotu přehlídka folklorních souborů oslaví jubileum. Třicátý ročník odstartuje ve dvě hodiny krojovaným průvodem od obecního úřadu.

Na festivalu se představí soubory ze třech oblastí. „Z Drahanské vrchoviny to budou Drahánek a Drahan. Poprvé k nám zavítá Malá Nivnička a Nivnička, což budou představitelé uherskobrodské oblasti. A nebude chybět ani domácí Křenováček a Křenovák,“ představila hlavní část programu, který se odehraje v areálu křenovického sokolského hřiště od půl třetí odpoledne, organizátorka Regina Kokešová.

STO DVACET DĚTÍ

Před diváky předstoupí přibližně dvě stě účinkujících, z toho sto dvacet dětí. „Jejich rodiče také tvoří značnou část publika. A víc návštěvníků přijíždí z jiných obcí, místní moc nechodí. To nás mrzí,“ podotkla Kokešová.

Součástí programu je i výstava, která zmapuje třicet let festivalu. Koná se v obřadní síni obecního úřadu v Křenovicích. „Otevřená je od deseti dopoledne do dvou odpoledne a od čtyř odpoledne do sedmi večer,“ pozvala hlavní organizátorka.

Vstupné na ni je dobrovolné. Na festival je pak pro dospělé osmdesát korun, důchodci dají padesát korun a děti do patnácti let mají vstup zdarma.

Autor: Martina Hašková

Vyškovský deník 27. 5. 2017
Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/kultura_region/festival-pod-krenovsko-majo-potricate-s-dvema-sty-ucinkujicimi-20170527.html