Informace o vlakových jízdenkách a organizaci jejich prodeje v JMK, od 1.1.2020

Informace

Informace o vlakových jízdenkách a organizaci jejich prodeje v JMK, od 1.1.2020

Od ledna dojde ke změnám ve vlakové dopravě. Namísto 56 míst, kde se prodávají jízdní doklady v Jihomoravském kraji, dojde k redukci na 42 prodejních míst. Zrušeny budou pokladny v Adamov zastávka, Brno-Chrlice, Čebín, Hrušovany nad Jevišovkou, Hustopeče u Brna, Křenovice horní nádraží, Moravská Nová Ves, Moravské Bránice, Střelice, Valtice město a Žabčice. Pokladní zmizí také ze čtyř stanic, kde prodej zajišťují dosud zaměstnanci SŽDC: Kobylí na Moravě, Nemotice, Rousínov a Velká nad Veličkou Nově naopak kraj požaduje zajištění provozu prodejního místa na zastávce ve Velkých Pavlovicích.

Cestující v Jihomoravském kraji na dvou páteřních železničních linkách S2a S3  čeká kromě konce tarifu Českých drah v krajských vlacích od 1. ledna ještě další velká změna. Kdo nebude mít dopředu koupenou jízdenku, měl by nastupovat pouze do speciálně označených dveří.

Ve vlacích bude určen a pod střechou vozu zeleným pruhem s nápisem „Jízdenky  Info  Tickets“ označen vůz (označení bude obdobně provedeno i uvnitř vozu), ve kterém bude probíhat prodej jízdních dokladů. České dráhy musí do konce roku soupravy polepit právě podle podmínek kraje.

Když pojede ze zastávky s uzavřenou pokladnou, prodá průvodčí jízdenku bez přirážky. Pokud bude pokladna na zastávce otevřená, doplatí cestující 50 Kč. Pokud na linkách S2 a S3 nastoupí do jiné části vlaku než určené pro prodej jízdenek, bude při kontrole považován za cestujícího bez platného jízdního dokladu se všemi sankcemi z toho plynoucími.

Podle JMK se mění preference a nákupní zvyklosti cestujících, kteří před trávením času u pokladen stále častěji upřednostňují moderní odbavovací kanály, tedy například e-shop či mobilní aplikace.

Zatím stále není jasné, zda budou mít cestující možnost koupit si jízdenku na vlak i přes aplikaci Můj vlak Českých drah. Jisté je, že bude možný nákup přes jihomoravskou aplikaci Poseidon. Ta ale nemá mezi uživateli příliš kladné hodnocení: v Google Play má známku 2,6 z 5 možných, Můj vlak 4,5.

OFICIÁLNÍ INFORMACE JMK O PRODEJI A UZNÁVÁNÍ JÍZDENEK VE VLACÍCH OD 1. 1. 2020:

Pro cestující se situace v principu nijak nezmění. Přijdou na vlakovou zastávku, u pokladny požádají o jízdenku do libovolné zastávky v České republice obsluhované Českými drahami a dostanou správnou jízdenku. Ve většině případů už nebudou muset přemýšlet o tom, která jízdenka a v jakém tarifu je pro ně výhodnější. Nebudou tak již vznikat nepřijemné situace a stížnosti, že cestující obdržel dražší jízdenku v tarifu Českých drah jen proto, že zapomněl požádat o jízdenku IDS JMK. Pro cestu po IDS JMK obdrží automaticky jízdenku IDS JMK, pro cestu mimo IDS JMK obdrží jízdenku ČD.

Podobně tomu bude i při koupi jízdenky ve vlaku. Pokud pojedou ze stanice, kde nebude v provozu pokladna, bude cena jízdenky u průvodčího shodná s cenou na pokladně. Navíc i ve vlaku bude možné nově koupit jízdní doklady IDS JMK. Výhodou je, že cenově výhodnější jízdenky bude možné pořídit bez studování podmínek, pořizování průkazů a složitého vyplňování formulářů.

Elektronické jízdenky bude možné při cestě uvnitř kraje koupit prostřednictvím aplikace POSEIDON, při cestě mimo kraj vlaky ČD prostřednictvím aplikace Můj vlak, případně prostřednictvím e-shopu dopravce RegioJet, který spojí Brno a Vyškov s Ostravou a Bohumínem vlakovou linkou R8.

Jediným případem, kdy bude nutné koupit dva samostatné jízdní doklady bude přestup na vlaky dopravce RegioJet a cestu s tímto vlakem mino území Jihomoravského kraje.Tato změna však souvisí s rozhodnutím Ministerstva dopravy a změnou dopravce na lince R8.

V rychlících objednávaných Ministerstvem dopravy budou platit jízdenky Českých drah i pro cesty uvnitř Jihomoravského kraje. V některých úsecích linek IDS JMK budou navíc platit i tarify sousedních krajů, aby cestující mohli ve spádovém území krajů projíždět jen za tarif příslušného kraje a nemuseli kombinovat více tarifů.

Za dopravní výbor Radim Svoboda