Křenovicemi se rozezní sirény, vyzkouší nový varovný systém

Noviny V sobotu dojde k prověření funkčnosti protipovodňového systému, který letos Křenovice společně s dalšími obcemi vybudovaly.

Křenovice – Na poslední povodeň, která postihla Křenovice, si vzpomenou snad už jen nejstarší pamětníci: do vesnice se přihnala ve 40. letech minulého století. Přívalové deště v roce 2010 pak ze Slavkovska nejvíc ohrozily okolní obce, zejména Slavkov u Brna a Hrušky. Přesto se i Křenovice připojily spolu s nimi a dalšími deseti vesnicemi regionu k varovnému protipovodňovému systému, díky kterému nyní můžou být jejich obyvatelé víc v klidu.

Projekt už byl dokončený i spuštěný. „Právě v sobotu má dojít k jeho prověření prostřednictvím simulace povodně. Zjistíme tak, do jaké míry je systém provozuschopný v praxi a jak dobrovolní hasiči spolu s povodňovými komisemi zvládají řešit takové situace. Obyvatele už nyní informujeme, že půjde jen o cvičení, aby se nelekli třeba sirén," sdělil starosta Křenovic Jaromír Konečný s tím, že do něj bude zapojených dalších šest obcí. „Jak ale bude konkrétně probíhat, přesně nevíme. Pokyny teprve dostaneme v zapečetěné obálce," řekl Konečný.

Součástí projektu, který vyšel na čtrnáct milionů korun, jsou i bezdrátové rozhlasy. Třeba právě v Křenovicích jich mají třiaosmdesát. „Akce byla z velké části zaplacená z dotace od Evropské unie, činila devadesát procent. O zbytek se podělily obce. Suma, kterou každá investovala, se odvíjela od toho, jak velká část systému se nachází právě v jejím katastru," zmínil křenovický starosta.

21.11.2015

Autor: Martina Hašková

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/krenovicemi-se-rozezni-sireny-vyzkousi-novy-varovny-system-20151120.html