Křenovičtí bilancují: zákazu hazardu nelitujeme

Noviny Obce na Vyškovsku přistoupily k omezení hazardu na svém území různě.

Vyškovsko – Na házení peněz do výherních hracích automatů se podívali z několika úhlů pohledu. A uplatnili zejména hledisko morální. Pro zákaz provozování sázkových her se v Křenovicích vyhláškou rozhodli od začátku roku.

Stali se jednou z prvních obcí na Vyškovsku, která se takovou cestou vydala. A kroku nelitují. „Zákaz u nás samozřejmě stále platí. Některé vesnice o podobné vyhlášky nemají zájem, ale my jsme se tehdy se zastupiteli dohodli, že výherní automaty neznamenají pro obec žádný přínos, ani finanční, který by vyvážil jejich dopad na lidi," připomněl důvod rozhodnutí starosta Křenovic Jaromír Konečný.

Krok zastupitelů lidé po tři čtvrtě roce oceňují. „Vnímám to jako dobré rozhodnutí, lidé nemají možnost takto prohrávat peníze," sdělila obyvatelka Křenovic Marcela Hégrová. Podobná spokojenost panuje také ve Vážanech nad Litavou. Otázku tam vyřešilo už minulé zastupitelstvo. „A je to už několik let. Žádné výherní automaty v obci nejsou tři až čtyři roky," zmínil vážanský starosta Václav Matyáš.

Problémy nemají

Pro odlišné východisko, než je celoplošný zákaz automatů, se rozhodli představitelé Hrušek. „My jsme problém s hracími automaty vyřešili tak, že jsme je v jediné hospodě, která se u nás nachází, zakázali," popsal starosta Hrušek Jan Kauf.

Zato v Holubicích k podobnému kroku ještě zastupitelstvo nepřistoupilo. Nebyl důvod. „Nikdo zatím nenavrhl, abychom omezení výherních automatů řešili. Aktuálně byl pouze jeden automat z jednoho podniku odinstalovaný. Všeobecně s nimi ale nemáme problém," komentoval situaci starosta Holubic Stanislav Přibyl.

Téma hazardu je znovu aktuální i ve vládě. Konkrétně otázka jeho zdanění. Může za to návrh, podle kterého od příštího roku nebudou hazardní firmy platit jednotnou pětadvacetipro­centní daň, jak ji prosazovalo ministerstvo financí, ale různě vysokou.

Čerstvé úpravy, které podpořila koalice, ovšem budou platit zřejmě jen jediný rok. Resort totiž nachystal zásadní změny v regulaci hazardu: počítají se zákazem přístrojů v restauracích, vzniknout má registr hráčů, počítá se i s povolením kasin na internetu. Příprava zákona ale nabrala zpoždění, platit začne nejdřív v roce 2017.

Autor: Pavlína Vážalová

5.9.2015

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/krenovicti-bilancuji-zakazu-hazardu-nelitujeme-20150904.html