Krizová linka pro případ otravy metylalkoholem

Vykřičník Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na dnešek svolal mimořádný krizový štáb, který se zabýval řešením stávající kritické situace v souvislosti s prodejem pančovaného alkoholu. Hlavním cílem tohoto jednání bylo nalézt a využít možnosti kraje, jak zabránit dalšímu šíření otravy metylalkoholem a ochránit obyvatele Jihomoravského kraje.

Po jednání krizového štábu hejtman Hašek rozhodl, že krajská nemocnice v Kyjově zřídí informační linku pro celý Jihomoravský kraj na čísle:

518 601 335

A zároveň jsou na webu www.nemkyj.cz  zveřejněny informace, jakým způsobem postupovat při podezření na otravu metylalkoholem a jak příznaky otravy diagnostikovat

Tyto informace jsou umístěny i na stránkách Jihomoravského kraje a budou  rozeslány na všechny obce kraje s žádostí o poskytnutí těchto informací občanům.

Jihomoravský kraj také nabídne svým obyvatelům možnost bezplatného testování lihovin, u kterých mají podezření na možnost přítomnosti nebezpečných látek. Nyní krajský úřad sestavuje seznam míst, kde bude možné o tyto testy požádat. Především se bude jednat o vysoké školy a soukromé laboratoře. Jihomoravský kraj na tyto kontroly vyčlení mimořádné rozpočtové prostředky z krizového fondu.„Seznam míst, kde budou bezplatné kontroly probíhat, bude v průběhu dnešního dne zveřejněn na internetových stránkách Jihomoravského kraje a rozeslán všem obcím a městům na území kraje. Chtěl bych proto vyzvat všechny občany, kteří mají jakékoli podezření týkající se lihovin, které v poslední době nakoupili, aby neváhali a nechali si tyto nápoje bezplatně otestovat. V tuto chvíli se skutečně může jednat o otázku života a smrti,“ apeloval hejtman Michal Hašek.

Představitelé kraje také vyzvali občany kraje, aby maximálně spolupracovali s orgány státní správy, které se snaží nalézt zdroje výroby a distribuce nebezpečného alkoholu. „Současná mimořádně nebezpečná situace vyžaduje aktivní spolupráci občanů. Každá informace, která pomůže k nalezení zdrojů otravy lidí, může pomoci zachránit lidské zdraví a životy,“ vyzval hejtman Michal Hašek.