Kulečníkář Hošek má evropský bronz, ale mrzí ho podivné vyřazení

Hošek kulečník Úspěch Ondřeje Hoška  na mistrovství Evropy juniorů v Brandenburgu.  

Křenovice /ROZHOVOR/ – Se spoluhráči Radkem Štorkem a Milanem Ettelem to v soutěži družstev do 20 let dotáhli na páté místo. Velmi cenné, protože šlo o mistrovství Evropy. Když pak hrál jen za sebe v kategorii do 21 let, zacinkala medaile. Bronzová. Hráč závodního karambolového kulečníku Ondřej Hošek z Křenovic si jí cení stejně, jako dvou zlatých, které na šampionátech starého kontinentu už dříve vybojoval v soutěžích družstev. „Je to vynikající úspěch. Přitom k ještě cennějšímu kovu chybělo opravdu málo," říká člen BC Ponětovice o umístění v soutěži jednotlivců ve volné hře na velkém stole na mistrovství Evropy juniorů v Brandenburgu.

Co to znamená málo?

V semifinále jsem prohrál s Nizozemcem Jongem, když mně nizozemský rozhodčí ukončil sérii při dvě sta dvacátém karambolu. Pro prostrk. Podle mě nebyl, ale nemohl jsem s tím nic dělat. Pro Jonga pak nebyl žádný problém partii dohrát, a tak celkově vyhrál 300:239. Na sedm náběhů. Škoda, byla to dramatická partie. Prohrával jsem 18:150 a pak to otočil uvedenou sérií. A věřil jsem si, že jsem schopný zápas dohrát. Jako poražený semifinalista jsem tak bral bronz.

Jaká byla vaše cesta k tomuto zápasu?

První partii jsem hrál proti obhájci titulu Nizozemci van Ettenovi. Prohrál jsem 239:250 na třináct náběhů. Byl to velice vypjatý zápas. Pak jsem porazil Belgičana Van Heese 250:5 na jeden náběh. Byla to moje úplně první „drcovka" na Evropě. Hned další jsem uhrál s Dánem Henriksenem, který nezahrál první karambol, a tak to skončilo 250:0. Do čtvrtfinále jsem postoupil z prvního místa a vyřadil jsem v něm Francouze Duboise. Tady mně nevyšel začátek. Prohrával 30:133, ale včas jsem se chytil a partii dohrál. Výsledek 300:133 na deset náběhů.

Hráli na mistrovství v Brandenburgu i další Češi?

Ano. Adam Kozák a Adam Bača. Oba vyřadil pozdější vítěz Etten. Baču ve čtvrtfinále, Kozáka v semifinále. Takže poprvé v historii byli dva Češi v jedné disciplíně na stupni vítězů.

Byla medaile vaším cílem?

Všichni Češi jsme patřili ke skupině hráčů, která si mohla dělat naději i na titul. Já jsem byl nasazený až za Kozákem a Bačou na desátém místě, protože podzimní kvalifikace v Praze mně vůbec nevyšla a skončil jsem až za nimi. Po pár zápasech, včetně družstev na malémstole, jsem pochopil, jak těžká je tady konkurence, a tak jsem si dával jako cíl alespoň nějakou medaili.

Jakou tedy má bronzová hodnotu?

Na takovém mistrovství je bronz úžasný výsledek. Již postoupit ze skupiny byl nelehký úkol a všichni hráči byli schopni zahrát skvělé výsledky. Když o tom s krátkým odstupem času přemýšlím, tak je to vynikající úspěch. I když možná stačilo, aby mě rozhodčí nevyhodil od stolu, a mohl být ještě větší.

Je volná hra vaší nejsilnější disciplínou?

Tak to nechci hodnotit. Volná hra patří mezi nejlehčí disciplíny, a tak je vždy vývoj zápasu jiný a může být překvapivý. Slabší hráči mohu častěji než v jiných hrách zvítězit nad silnými. Pro mě je to oblíbená disciplína, i proto, že jsem se v ní stal dvojnásobným juniorským mistrem Evropy v družstvech.

Co kromě medaile jste si přivezl z Brandenburgu?

Velké zážitky takříkajíc ze zákulisí. Jedná se o velmi specifickou a největší kulečníkovou akci, která se koná jednou za dva roky. Hrají se různé soutěže na dvaceti stolech a po dobu deseti dní. Já se účastnil mistrovství Evropy juniorských týmů do 20 let a turnaje jednotlivců do jednadvaceti let. To můžu hrát ještě příští rok, zatímco pro Kozáka a Baču to bylo poslední mistrovství mezi juniory.

Je závěr kulečníkové sezony, čekají vás ještě nějaké podobné významné soutěže?

Za týden budu hrát v Praze na mistrovství republiky v kádru 47/1. To je poslední mistrovská soutěž sezony. Nechci říct, že pak bude přestávka, protože kulečník musíte trénovat pořád. V příští sezoně se samozřejmě chci účastnit všech domácích mistrovství a rád bych se znovu podíval i někde do Evropy.

ME Brandenburg 30. dubna – 3. května

Volná hra – velký stůl

Výsledky v základní skupině:

Hošek – Etten (niz.) 239:250 (17), Hošek – Hees (Bel.) 250:5 (1), Hošek – Henriksen (Dán.) 250:0 (1).

Čtvrtfinále:

Hošek – Dubois (Fr.) 300:133 (10).

Semifinále:

Hošek – Jong (Niz.) 239:300 (7).

Konečné pořadí: 1. Etten, 2. Jong, 3. Hošek, Kozák.

Autor: Zdeněk Vlach

Uveřejněno: 7.5.2015

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/ostatni_region/kulecnikar-hosek-ma-evropsky-bronz-ale-mzi-ho-podivne-vyrazeni-20150506.html