Neděle přinese změny jízdních řádů. Do Křenovic bude jezdit víc Panterů

Noviny „Na dané trati bude zhruba polovina osobních vlaků tvořená elektrickými jednotkami RegioPanter," potvrdila mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. 

Jsou prostorné, klimatizované, mají pohodlná sedadla, zásuvky pro laptopy a připojení na internet přes wi-fi. Navíc jsou nízkopodlažní a pro vozíčkáře je v nich připravená nástupní plošina. Nevidomí pak mají k dispozici speciál- ní zařízení pro usnadnění orientace při nástupu. To je jen stručný popis vlakové soupravy RegioPanter, která začne v o dost větším měřítku jezdit mezi brněnským hlavním a křenovickým horním nádražím.

Konkrétně od neděle, kdy začnou platit nové jízdní řády Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. „Na dané trati bude zhruba polovina osobních vlaků tvořená elektrickými jednotkami RegioPanter," potvrdila mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.

To Křenovické těší. Několik Panterů už na trati jezdí a starosta Jan Mozdřeň je vítá už jen kvůli starším lidem. „Oproti klasickým soupravám mají podlahu jen kousek nad zemí. Cestujícím se tak mnohem lépe nastupuje i vystupuje. Osobně mám tyto soupravy rád i proto, že poskytují velmi dobré zázemí, nechybí ani zásuvky třeba pro dobytí telefonu," pochválil Mozdřeň.

Nepůjde nicméně o jedinou změnu, která se Vyškovska dotkne. Například na trati z Brna do Veselí nad Moravou, která vede přes řadu obcí Vyškovska, přibude spojů. „Na lince R56 půjde v pracovní dny o žádaný spěšný vlak mezi Nesovicemi a Brnem, který do krajského města dorazí v šest hodin a třiatřicet minut," informoval ředitel společnosti Kordis, která zajišťuje veřejnou dopravu v Jihomoravském kraji, Jiří Horský.

Nový spoj bude po Nesovice zastavovat jako stávající osobní vlak a na území Brna obslouží ještě Slatinu a zastávku Černovice. „Osobní vlak 4108 pak pojede v 7.22 z Nesovic do Brna i v sobotu," přiblížila mluvčí státního podniku.

K dalším změnám pak dojde ve večerních hodinách. Osobní vlak 4125, jehož trasa vede přes Vyškovsko od Křenovic po Nemotice, vyjede z brněnského hlavního nádraží do Kyjova o patnáct minut dřív, tedy už ve 22.25.

Nabídku spojení pak doplní nový osobní vlak. „Ten vyjede deset minut po jedenácté hodině v noci z Brna. V Nesovicích bude ve 23.56 a v Nemoticích čtyři minuty po půlnoci. Z Brna do Nesovic pojede v pracovní dny i v neděli, ale z Nesovic do Nemotic už jen od pondělí do pátku," upozornila Bezuchová. Jak doplnil Horský, v souvislosti s novým večerním spojem linky S6 dojde v pracovní dny i k úpravě navazujícího spojení. „Konkrétně k poliklinice ve Slavkově u Brna, do Němčan a do Hodějic," vyjmenoval Horský.

Spojení na Brno si v Nesovicích chválí. „Vzhledem k tomu, že vlaky zastavují nejen v Bučovicích a Slavkově u Brna, ale i u nás, nemáme důvod být nespokojení. Sloužíme jako přestupní uzel pro okolní obce, takže prakticky všechny spěšné vlaky u nás zastavují. Vyhovuje nám to. Horší to máme spíš na Vyškov. Tam cesta autobusem trvá přes různé obce i hodinu a půl. Mnoho lidí tak raději jede autem. Vím, že někteří jezdí i spolu, i ve dvou je pro ně cesta rychlejší a levnější," zhodnotil starosta Nesovic Vítězslav Reška.

Kromě uvedených změn budou některé vlakové linky přečíslované. „Jedná se o žádost ministerstva dopravy. Ke změně dojde kvůli sjednocení číslování dálkových spojů po celé republice. Integrovaný systém na jihu Moravy nebude výjimkou, celostátní číslování se dotkne linek označených původně jako R2 až R7," přiblížil Horský. Cestující na trati mezi Vyškovem a Brnem bude převážet rychlík R8. Mezi Brnem, Vyškovem a Nezamyslicemi bude nově linka označená jako R12.

Autor: Alena Grycová 
Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/nedele-prinese-zmeny-jizdnich-radu-do-krenovic-bude-jezdit-vic-panteru-20161208.html