Neobyčejný a plný podivných událostí. Nový film mapuje život sokola Bendy

Noviny Zajímavý život Miroslava Bendy z Křenovic u Slavkova mohou od čtvrtka poznat lidé v kinech. Přibližuje ho nový dokument Dobrý život sokola Bendy.

Časosběrný snímek natočil brněnský režisér Pavel Jurda. „Jedná se o portrét člověka, který je mimo jiné také sokol. Benda je člověk s neobyčejným životem. Je mimořádný tím, že se se mu udály opravdu zvláštní věci a že ho baví život, i když mu táhne na devadesátku. A to se mi na něm líbilo,“ přiblížil Jurda.

Dokument vznikal pět let a tvůrci dlouho hledali způsob, jak ho vyprávět, aby působil uvěřitelně. „Myslím, že film je divácky vstřícný, že si ho může vychutnat středoškolák i dědův vrstevník,“ doplnil režisér.

Na zaplacení snímku se podílela částečně i obec Křenovice, odkud Benda pochází a kde žije. Kolik do filmu vložili, ale nechtěl starosta Zdeněk Žabenský říci. „Jsme rádi, že jsme projekt podpořili. V pátek od šesti hodin bude u nás v sokolovně promítání, jehož se zúčastní hlavní aktér i režisér,“ řekl Žabenský.

Snímek budou tvůrci distribuovat do všech kinosálů po celé republice. Plánují ho v obcích promítat i v sokolovnách.

7. 2. 2019

Autor: Pavel Vičar
Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/kultura_region/neobycejny-a-plny-podivnych-udalosti-novy-film-mapuje-zivot-sokola-bendy-20190207.html