Oprava uzavře trať do Nesovic na měsíce. Koleje jsou staré

Noviny Od srpna budou Křenovicích na dolním nádraží tak lidé muset nastupovat místo do vlaků do náhradní autobusové dopravy. A to možná až čtyři měsíce. Pak se však dočkají řady vylepšení.

Vyškovsko - Čtyřiadvacet kilometrů železniční tratě mezi Blažovicemi na Brněnsku a Nesovicemi se letos dočká velké opravy. A tím pádem i velké uzavírky. V Hodějicích, Křižanovicích nebo Křenovicích na dolním nádraží tak lidé budou muset nastupovat místo do vlaků do náhradní autobusové dopravy. A to možná až čtyři měsíce. Pak se však dočkají řady vylepšení.

Oprava úseku má odstartovat na začátku srpna a skončit se sklonkem listopadu. Správu železniční dopravní cesty přijde na 858 milionů korun. „Kromě samotné dvoukolejné trati necháme opravit také budovy zastávek, které v některých případech nahradí nové přístřešky. Tyto práce se ale netýkají stanic ve Slavkově u Brna, Bučovicích a Nesovicích. Opravené budou také kryty přejezdů pro auta, netýká se to ale jejich zabezpečení," vyjmenoval mluvčí Správy Marek Illiaš.

Zmíněný úsek Vlárské tratě, jak se železnici mezi Brnem a Uherským Hradištěm říká, projde takzvaným odstraněním propadu rychlosti. V praxi to znamená, že rychlost vlaků se na ní zvýší z osmdesáti na sto kilometrů v hodině. „Jízdní doba pro osobní vlaky se mezi Blažovicemi a Nesovicemi zkrátí o minutu, u spěšných vlaků o minutu a půl. Opravy ale primárně nesměřují ke zkrácení doby, nýbrž především ke zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti cesty," zdůraznil mluvčí.

Dodal, že trať už byla na hranici životnosti. „Proto jsme ji vybrali. Její poslední rekonstrukce se datuje až do sedmdesátých let minulého století. Koleje jsou už ve velmi špatném stavu a náklady na jejich údržbu jsou extrémně vysoké," zmínil Illiaš.

17.4.2015

Autor: Adam Hrbáč
Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/oprava-uzavre-trat-do-nesovic-na-mesice-koleje-jsou-stare-20150417.html