Pietní akce v Deblíně

Letadlo Městys Deblín pořádá v sobotu 24. srpna pietní akt, který se koná u příležitosti 70. výročí úmrtí deblínského rodáka, příslušníka 311. čs. bombardovací perutě  Josefa Felkla a jeho sedmi spolubojovníků z čs. bombardéru Liberator.

Připravovaný program pietní akce se bude skládat z několika bodů. Po uvítání hostů bude na rodném domě J. Felkla odhalena pamětní deska, zazní čs. hymna a pozvaní hosté přednesou své projevy. V případě příznivého počasí se uskuteční slavnostní přelet letadel, ke kterému dal souhlas ministr obrany ČR. Naplánována je beseda s žijícími válečnými veterány, předpokládá se účast dvou čs. letců RAF. Stíhače plk. Emila Bočka z Brna a plk. Pavla Vranského sloužící jako palubní telegrafista/střelec a radarový operátor. Součástí akce bude představení nové knihy, týkající se osudů členů tragicky zemřelé osádky.                                                                                                                                    
Po celý den budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si vystavenou vojenskou historickou techniku (Jeepy, nákladní automobily, motorky a další exponáty). Součástí programu bude i celodenní výstava, tematicky zaměřená na britské Královské letectvo RAF (výstavu připravuje Model klub Křenovice).

Z osmi mužů v letadle byli hned čtyři z Jihomoravského kraje. Kapitán letadla a velitel celé 311. bombardovací perutě Jindřich Breitcetl (Brno-Líšeň), radiotelegrafisté Emilián Mrázek (Křenovice) a Josef Felkl (Deblín), palubní střelec Vilém Jakš (Bratčice u Brna), známý především jako několikanásobný mistr republiky v boxu, který boxoval i o titul mistra světa. Byl o něm natočen film Pěsti ve tmě. 

Dalšími členy osádky byli druhý pilot František Fencl (Kardavec u Příbrami), navigátor Eduard Pavelka (Frýdek-Místek), radiotelegrafista Michal Pizúr a palubní střelec Jozef Halada (oba Slovensko),

Osádka jako první vzlétla k operačnímu letu na nových moderních čtyřmotorových bombardérech Liberator. Do té doby jednotka operovala na dvoumotorových Wellingtonech. První bojový let na Liberatorech, který byl v rámci jednotky vnímán jako dlouho očekávaná, radostná a slavnostní událost, měl tragický konec. Bombardér velitele perutě byl při návratu z protiponorkové hlídky napaden a sestřelen skupinou nepřátelských
stíhaček. Všech osm čechoslováků zahynulo, jejich těla nebyla nikdy nalezena.

Pozvánka: zde