Pomoc potřebnému? Třeba i díky ježkovi z podzimních dílniček

Noviny Když se ale kino řekne v Křenovicích, místním se nevybaví pouze promítání pod širým nebem nebo v sále, ale také to s přívlastkem dýňové. Je totiž jedním z lákadel Podzimních výtvarných dílen, které se v sobotu odehrávají ve Společenském sále ve Václavské ulici. 

Křenovice /REPORTÁŽ/ – Podzim pomalu začíná ukazovat svou méně vlídnou tvář. Slunečné dny s příjemnými teplotami připomínající babí léto jsou už zřejmě pryč, stejně tak jako třeba letní kina, na která zůstává jen vzpomínka. 

Hlavu jsem si nad tím lámala dlouho, nicméně co si pod neobvyklým slovním spojením představit, k tomu jsem se sama nedobrala. „Program, který se právě odehrává, je určený pro děti každého věku. Ty úplně nejmenší ale u dílniček ještě moc dlouho nevydrží, a tak pro ně máme ve vedlejší místnosti vždy přichystané promítání s tím, že sedět budou na obrovských dýních, tematicky se to hodí. A proto tedy dýňové kino," vysvětluje členka křenovického sdružení dobrovolnic, které akci pořádají, Dita Hořavová.

Název nechali

Letos ale nastal problém. Dýní se totiž urodilo málo. Proto zdobí jen hlavní sál, ve kterém se konají dílničky. Vedle, kde se promítají pohádky, je děti nenajdou. Název je však zavedený, takže ho neměnili. „Jen musí sedět na koberci," dodává Hořavová.

Víc je ale těch, které něco vyrábějí. „Stanovišť je sedm. Pro menší jsou určená spíš ta, kde si můžou vyrobit něco z papíru, větší děti tvoří i z přírodních materiálů. Některé to zvládnou úplně samy," vyzdvihuje spolupořadatelka.

Udělat a odnést domů si můžou látková prostírání, dýňové bambule, což jsou střapce v barvách podzimu, ježky ze šišek, lucerničky, čelenky s motivem zvířátek z listí, dýňové bubáky a růžičky z javorových listů. „Přišli jsme si vyrobit úplně všechno, co je možné. Moc se nám tady líbí. Vnuk už zvládl vytvořit všechno a vesměs úplně sám, má osm let. Malé vnučce musím pomáhat. Pro maminku má růžičku," sděluje Ilona Plachetková z Křenovic.

Právě ty jsou velmi náročné. Jak říká Iva Češková, která příchozím s jejich výrobou pomáhá, původně byla dílnička určená pro dospělé, aby se i oni naučili udělat nějakou podzimní dekoraci. „Dětem se ale také hodně líbí, těm menším je však potřeba dost pomoci. Od deseti let nahoru to zvládnou samy," poznamenává Češková.

Největší zájem je podle vydaných žetonů, které je nutné si koupit, aby zájemce mohl absolvovat vybranou dílničku, o dýňové bambule a prostírání. To je také nejdražší. „Cena jednotlivých dílniček se pohybuje od pěti do pětadvaceti korun. Záleží na materiálu, který je použitý. Na prostíráníčka jsme musely nakoupit látku, proto stojí nejvíc. Ale nic dražšího tady nemáme," usmívá se Hořavová s tím, že vybrané peníze poputují na dobrou věc.

Zatímco v uplynulých letech křenovické dobrovolnice přispívaly na herní prvky, letos tomu bude jinak. „Protože už jich je dost, rozhodly jsme se, že výtěžek věnujeme někomu potřebnému. Buď nemocnému, nebo třeba ze sociálně slabší rodiny. Zatím jsme ale nikoho nevytipovaly," říká hlavní organizátorka Zuzana Schořová.

Jen se zaprášilo

A zatímco děti si odnášejí podzimní dekorace, hlavně maminky jistě potěší recepty z podzimního ovoce. Než se ale rozhodnou, zda je doma vůbec zkoušet, můžou už hotové lahůdky z kuchyní členek sdružení přímo na místě ochutnat a rovněž tak přispět k co nejlepšímu výtěžku. „Za symbolickou cenu si návštěvníci můžou koupit dýňovou nebo cuketovou polévku a také různé druhy buchet," láká Hořavová.

Během chvíle pak přináší důkaz, že se povedly. Zhruba v jedenáct dopoledne, kdy akce běží asi dvě hodiny, totiž hlásí, že buchty dochází. A to před sebou mají ještě celé odpoledne. „Asi bych měla během polední přestávky doma ještě něco upéct," konstatuje Češková.

11.10.2015

Autor: Martina Hašková
Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/pomoc-potrebnemu-treba-i-diky-jezkovi-z-podzimnich-dilnicek-20151011.html