Průvodce z Křenovic vyrábí mučicí nástroje a repliky vojenských děl

Noviny Už přes čtvrtstoletí se umělecký kovář Oldřich Bartošek z Křenovic na Vyškovsku zapojuje do vzpomínkových akcí Bitvy u Slavkova. A to nejen tím, že vyrábí dobové zbraně a nástroje, ale také jako průvodce. 

Každoročně se podílí například na Pochodu slavkovským bojištěm, který vyrazí z Křenovic už tuto sobotu. A návštěvníci při něm poprvé uvidí rovnou dvě „jeho“ děla.

První dělo Bartošek udělal v roce 1992. Je kopií těch, která vojáci využívali v napoleonské době. „Musel jsem jet až do Francie, abych získal předlohu. V tamním muzeu se ale nemohlo fotit, byla to téměř taková špionáž,“ směje se křenovický kovář. Druhé dělo dokončil s kolegou nedávno už podle dochovaných plánů.

Bartošek se zasloužil také o nynější podobu třináctikilometrové trasy pochodu. „Navrhl jsem Klubu českých turistů, ať se jde po polních cestách okolo významných míst, jako jsou třeba Kaple svatého Antonína nebo památník ve Zbýšově,“ připomíná.

Na vzpomínkových akcích se podílí i proto, že je velkým fanouškem vojenské historie. „V Křenovicích byla před Bitvou u Slavkova porada vojáků. Jako křenovický patriot jsem proto rád, že můžu o zdejší historii mluvit,“ neskrývá Bartošek, který ve své dílně nejraději vyrábí a restauruje historické zbraně a nástroje.

kovář

S kovářstvím začínal v Brně, kde při praxi vyrobil klíč od staré radnice. Poté pracoval také na hradu Špilberk. „Oslovili mě, abych vyrobil repliky mučicích nástrojů,“ ohlíží se Bartošek.

V současnosti pracuje na obdobném úkolu pro slavkovský zámek, kde chystají novou expozici. „Mám k dispozici plány z dob Marie Terezie, které byly určené přímo pro katy,“ prozrazuje.

Autor: Redakce
Zdroj: https://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/pruvodce-z-krenovic-vyrabi-mucici-nastroje-a-repliky-vojenskych-del-20171123.html