Správa železnic opraví tři nejhorší nádraží Vyškovska. Spolknou desítky milionů

Noviny Kompletní rekonstrukce budovy horního nádraží v Křenovicích se cestující dočkají za pět let. Vyjdou na pětadvacet milionů korun a potrvají přibližně rok.

Stará fasáda a nevzhledné interiéry. Tak nyní vypadá horní vlakové nádraží v Křenovicích. Lidé, kteří ze stanice pravidelně jezdí, z toho radost nemají. Jednou z nich je Marie Jörková. „Na interiér už jsem si zvykla, není to vyloženě hrozné. Horší je vnějšek budovy, který by nutně potřeboval alespoň novou fasádu,“ zhodnotila žena.

Kompletní rekonstrukce se cestující dočkají, ale až za pět let. Správa železniční dopravní cesty s opravami křenovického horního nádraží začne v roce 2022. „Vyjdou na pětadvacet milionů korun a potrvají přibližně rok,“ oznámil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Zpráva potěšila i vedení vesnice. Starosta Jan Mozdřeň si sice myslí, že budova není na spadnutí, nicméně několik úprav by podle něj potřebovala co nejdříve. „Modernizace nádraží není v naší moci, takže obec s tím bohužel nic dělat nemůže. Každopádně uvítáme jakoukoliv změnu k lepšímu,“ okomentoval.

Některá vlaková nádraží na Vyškovsku, respektive tamní budovy, jsou problém, o kterém se mluví už dlouho. V následujících letech Správa železniční dopravní cesty plánuje investovat do stanic v okrese, které jsou podle ní v nejhorším stavu. Kromě Křenovic se tak opravy dočkají také cestující z Ivanovic na Hané. „Na úpravě stanice začneme pracovat v roce 2019 a týkat se bude rekonstrukce střechy, krovů, vnitřních instalací a výměny oken a dveří,“ představil plány Illiaš.

V tomto případě opravy vyjdou na osmatřicet a půl milionu korun. „Prozatím nádraží splňuje svoje účely, ale není v ideálním stavu. Místní, kteří vlakem jezdí, by si modernizaci určitě zasloužili,“ je přesvědčený starosta Ivanovic na Hané Vlastislav Drobílek.

Nejdřív se však dočkají lidé ve Vyškově. Budova na tamním vlakovém nádraží se pomalu začne měnit už příští rok. Na zásadní změnu vzhledu a modernizaci si však lidé budou muset ještě počkat. „Je nutné opravit střechu, do toho se pustíme v příštím roce. V roce 2020 pak začneme s celkovou rekonstrukcí objektu. Vyjde přibližně na šestapadesát milionů korun,“ přiblížil mluvčí správy.

Od loňského léta všechny nádražní budovy v republice přešly pod Správu železniční dopravní cesty. Ta v letošním a příštím roce plánuje pouze drobné úpravy. Do roku 2022 ale chce investovat přes osm miliard korun na opravy stanic, které jsou v nejhorším stavu. V Jihomoravském kraji by měli do téhož roku opravit čtrnáct stanic.

23. 9. 2017

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/sprava-zeleznic-opravi-tri-nejhorsi-nadrazi-vyskovska-spolknou-desitky-milionu-20170923.html