Šťastná náhoda. Nález nevyvolaného filmu zalepil díru v křenovické kronice

Noviny Při vyklízení pozůstalosti svého dědečka a někdejšího obecního kronikáře Michael Doubek z Křenovic objevil nevyvolané filmy. Už při četbě jejich popisků bylo jasné, že se jedná o něco unikátního.

Křenovice – Celých sedmdesát let čekaly negativy na to, až je někdo vyvolá. Nikdo o nich totiž nevěděl. Až při vyklízení pozůstalosti svého dědečka a někdejšího obecního kronikáře Michael Doubek z Křenovic objevil filmy. Už při četbě jejich popisků bylo jasné, že se jedná o něco unikátního.

„Stálo na nich, že jde o snímky ruských a rumunských vojáků z konce války, kteří osvobodili Křenovice. Jednalo se asi o dvanáct negativů, každý s deseti až dvaceti snímky, ne všechny totiž byly úplné. Dohromady jsem z nich nechal vyvolat asi dvě stě fotografií, a to v neobvykle dobré kvalitě," popsal Doubek.

Šťastná náhoda tomu chtěla, že k objevu došlo poměrně krátce před chystanými oslavami 70. výročí osvobození Křenovic a konce války. Posloužil tak místnímu Výboru pro obnovu památek, který fotografie zveřejnil na výstavě k osvobození obce, již lze až do konce května zhlédnout v prostorách obecního úřadu. Také se při té příležitosti objevily ve vydaném almanachu.

Doubek nicméně nenarazil jen na fotografie. Našel také deník, v němž neznámý autor popisuje dění v obci na konci války. Všechny materiály dohromady mají pro obec velkou cenu. „Po sedmdesáti letech jsme se díky nim dozvěděli věci, o kterých jsme neměli tušení. V kronice Křenovic se o nich nepíše. Je v ní vlastně v tom období docela velká mezera, až do padesátých let. Lze se jen dohadovat, proč tehdy kronikář materiály nepoužil a proč dění nezapsal. Díky tomuto neobvyklému nálezu teď můžeme kroniku doplnit," vyzdvihl předseda Výboru pro obnovu památek Oldřich Bartošek s tím, že díra v historii osvobození obce se do značné míry zalepila.

Po autorství fotografií a zápisků se pátrá. Je prakticky vyloučené, že by za oběma stál ten samý člověk. „Snad jsme na stopě autorovi rukopisu. Před pár dny se ke mně dostalo jedno dobové psaní jakéhosi pana Kovaříka z Hrušek. Máme za to, že se možná jedná o stejného člověka, který stojí za zápisky z konce války. Rukopisy se ale teprve chystáme porovnat," zmínil Bartošek.

Autorem fotek by potom mohl být někdo z křenovických sedláckých rodin. „Mezi fotografiemi se totiž kromě vojáků nachází také řada portrétů sedláckých rodin," upřesnil Bartošek.

29.4.2015

Autor: Adam Hrbáč

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/zpravy_region/stastna-nahoda-nalez-nevyvolaneho-filmu-zalepil-diru-v-krenovicke-kronice-20150429.html