Voda zčernala. V Rakovci uhynuly desítky kilogramů ryb

Noviny Šedesát kilogramů ryb uhynulo od bouřky, která zasáhla Vyškovsko v noci na pátek, v potoce Rakovec mezi Holubicemi a Křenovicemi. Poslední mrtvé kusy z něj rybáři za pomoci hasičů vylovili v úterý. 

„Po každé větší průtrži mračen se do potoka dostane něco, co ryby v tomto úseku zahubí,“ sdělil zástupce hlavního hospodáře slavkovské organizace Moravského rybářského svazu pro oblast Hrušky Václav Štefan.

Podle jeho slov byla voda v Rakovci mezi Holubicemi a Křenovicemi po pátečním vydatném dešti černá. „Celkem uhynulo asi šedesát kilo ryb. Šlo o jelce tlouště, amura bílého a nějaké kapry,“ vyjmenoval Štefan.

Většinu uhynulých kusů rybáři vylovili z potoka sami. Některé se ale dostaly na těžko dostupná místa. Proto povolali hasiče. „V úterý odpoledne jsme pomáhali vylovit patnáct kilo mrtvých ryb, které se nacházely pod splavem,“ potvrdil mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák.

Protože se situace opakuje, mají rybáři v plánu začít se problémem víc zabývat. „Hlásit to asi nikde nebudeme, ale musíme přijít na to, co je příčinou těchto potíží. Zatím se nám přesný zdroj nepodařilo najít. Možná se někde něco vyplavuje z kanalizace,“ odhadoval Štefan.

Autor: Martina Hašková

Zdroj: http://vyskovsky.denik.cz/nehody/voda-zcernala-v-rakovci-uhynuly-desitky-kilogramu-ryb-20170725.html

Vyškovský deník 26. 7. 2017