Vyškovské noviny - Olympijský vítěz Václavíček trénuje fotbalisty Křenovic

Rostislav Václavíček Zažil atmosféru olympijských her. Zná pocit olympijského vítěze. Je fotbalovým mistrem republiky a stále zůstane kapitánem oné skvělé Zbrojovky, která v roce 1978 pro Brno suverénně vybojovala slavný a dosud jediný mistrovský titul. Po dobu devíti a půl roku nechyběl ani v jednom jejím mistrovském utkání. Šňůra 280 zápasů bez přerušení je českým a dost možná i světovým ligovým rekordem. Teď trénuje Křenovice v I.B třídě.

Pětašedesátiletý Rostislav Václavíček je nápadný vysokou postavou, spíše plachý svou náturou. Své sportovní úspěchy a život bere s nadhledem a skromností. Křenovice jsou další z řady malých klubů, kterým nemohl odmítnout nabídku na odbornou výpomoc. „Už jsem s trénováním chtěl praštit, ale zase jsem se nechal ukecat," s úsměvem odpovídá na otázku, jak se dostal do vesnice kousek od Slavkova.

Tím člověkem, který slavného fotbalistu přemluvil, byl kapitán křenovického týmu Jan Rotrekl. „Na podzim jsem byl na skok v Mikulově, ale na jaře jsem netrénoval nikde. Už se mně nechtělo nikam jezdit. Ale asi před třemi týdny mě Honza oslovil s tím, že u nich končí Přema Divácký a jestli bych jim nepomohl. Protože Honza je dobrý kluk, kterého jsem trénoval v Mokré a známe se déle, tak jsem si to zase rozmyslel a zase jsem do toho kolotoče vlezl," upřesňuje Václavíček vznik „kontraktu".

Na Vyškovsku to ovšem není první trenérské angažmá olympijského vítěze z Moskvy 1980. Před rokem se Slavkovem útočil na postup do krajského přeboru. Podobné úkoly ho zřejmě čekají i o pár kilometrů dál. Koneckonců Křenovice jsou v posledních letech zvyklé atakovat nejvyšší příčky I.B třídy.

„Předpokládám to, určitá fotbalová kvalita tu rozhodně je. A komu by se chtělo opouštět přední pozice? Letos závěr vyšel líp Dubňanům. V těchto soutěžích je dost velká vyrovnanost, vždycky někdo odskočí. Letos to byly Dubňany a podle toho, jak jsem to sledoval a dalších informací, které mám, tak postoupily zaslouženě. Byly o ten kousek lepší. Ale roli hraje i to, jak se mužstvo schází, k zápasům i na tréninky. Každý má svoji práci, která prostě má přednost," dobře ví fotbalový profesionál.

Podle svých slov ale v tomto směru našel v Křenovicích mimořádný přístup hráčů. „Za tu dobu, co trénuju nižší soutěže, je to tady v tomto směru opravdu jedno z nejlepších angažmá. Na tréninky chodí šestnáct až osmnáct lidí, to se málokde vidí. S tím už se dá solidně pracovat. Pokud tak kluci budou pokračovat, tak se výsledky musí dostavit," ujišťuje Václavíček.

Jeho první vážný zápas s Křenovicemi v neděli v rámci prvního předkola Krajského poháru Fotbalové asociace České republiky na Moravské Slavii v Brně, ovšem zůstal nedohraný. Je to možná škoda, i když jeho svěřenci prohrávali 0:1. Po ospalejším začátku Křenovičtí ve druhé části prvního poločasu domácím dost zatápěli. Druhý poločas ale trval jen třináct minut a ukončila jej průtrž mračen a promáčené hřiště. „Tentokrát jsme měli nějaké problémy s počtem hráčů, protože někteří měli rodinné a pracovní povinnosti. Ve druhém poločase ale už náš výkon měl fotbalovou kvalitu a vytvořili jsme si i šance. Bohužel jsme je neproměnili. Já z toho zápasu žádné závěry dělat nemůžu, protože pořád se vlastně s mužstvem seznamuju," řekl nový kouč Křenovic.

Dokonce prý ještě ani nějak oficiálně nejednal s vedením klubu o cílech a případných posilách. „Já jsem do toho naskočil hodně narychlo, ale při jednání s funkcionáři jsem nějaké zásadní problémy nemíval. Zatím je tu jedna posila, Jindra Beneš z Bohunic. Já si myslím, že v tomto směru nějaké větší možnosti v daných podmínkách nejsou, takže soutěž bychom měli absolvovat s kádrem, který tu nyní je," dodal nový šéf křenovické střídačky.

Autor: Zdeněk Vlach, převzato ze serveru www.vyskovsky.denik.cz