Vyškovský deník - Pojďme hledat ten správný směr, vyzývá kovář

Noviny Znovu z kovu, znovu originální. Rodina, přátelé i obchodní partneři už novoroční péefko od křenovického uměleckého kováře Oldřicha Bartoška dostali, ten znovu nezapomněl ani na redakci Vyškovského deníku Rovnost.

Nezbývá, než věřit, že tentokrát kus železa zabere. Šikovné prsty kováře totiž vyrobily novoroční kompas. K nalezení správného směru.

Umělecký kovář Oldřich Bartošek z Křenovic tentokrát coby novoroční přání z kovu zvolil kompas.

„Máme rok 2014, takže čtyřka na konci mě inspirovala ke čtyřem světovým stranám. Pořád tápeme, jak v osobním životě, tak ani na politické scéně to není příliš ořechové. Už začátek roku se moc nepovedl, protože naplno propukla Klausova amnestie. Dosud si myslím, že je to největší chyba, kterou mohl udělat," naznačuje Bartošek.

Přitom právě Václavu Klausovi posílá novoroční přání už od dob, kdy byl ministrem financí. Jenže kvůli amnestii to u něj měla bývalá hlava státu nahnuté. „Nakonec jsem mu už přání neposlal," prozrazuje umělecký řemeslník.

Po otázce, jak moc je u obecního zastupitele a milovníka historie oblíbený Klausův nástupce, přichází úsměv na tváři a výrazně pozvednuté obočí. „Miloš Zeman mě zatím určitě nepřesvědčil," směje se s tím, že přání letos naopak poslal brněnskému spisovatelovi, novináři a publicistovi Luďkovi Navarovi. Potěšil ho nedávný článek, který se ptal, zda v právě startujícím roce najdeme ten správný směr. „Je mi blízké také to, že se věnuje bývalému režimu," připomíná Bartošek.

Víc možností

Nápad na letošní péefko přišel tradičně koncem roku. „Měl jsem v hlavě víc variant, nakonec vyhrál kompas. Vlastně i proto, že vzniká nová vláda, která se tváří, že přijde i nějaká změna. Také o tom je ten správný směr," tvrdí muž.

Základ kompasu tvoří plochý čtverec ze železa, který má ohnuté rohy, nechybí mu střelka. „Když jsem na něj pak razil svou obchodní značku, měl jsem dilema, na kterou světovou stranu ji umístím. Na východ určitě ne, na západ už také ne, a jelikož mám raději teplo, zůstal mi jih. Nejlepší by ale byla značka ve středu, měli bychom dle mého zůstat tam, kde jsme. Držet se svého," je přesvědčený mimo jiné také dělostřelec napoleonské sekce skupiny Buhurt.

Se zhruba pětadvacítkou kompasů, které vyrobil, poslal vždy i doprovodný text. „Přeji vám, abyste s jeho pomocí našli ten správný směr, nesešli z vytyčené cesty, případně nezabloudili a dorazili tak v pořádku k vysněnému cíli. Ten by měl být pro naše životní putování vždy důležitý, a to v každé době," stojí v něm.

Mladí bloudí

Kovářský kompas by podle něj měl symbolicky popohnat zejména mladší generaci. „Je to problém hlavně u mladých. Poslouchám to vlastně všude. Mezi řemeslníky jsou hlavně staří chlapi, naříkají, že nástupce nemají. Mladé práce rukama nenaplňuje. Chtějí sedět u počítačů, mají přece maturitu. Učební obory s maturitou by se ale podle mě měly zrušit. Takže i tady u mladých lidí vnímám problém s hledáním směru," zdůrazňuje umělecký restaurátor, který předloni označil společnost za nemocnou a nabídl jí platíčko s léky, loni se zase nechal inspirovat třináctou komnatou. Vyrobil odkovaný klíč, jehož zuby představovaly blahopřání Pour féliciter.

Autor: Michal Kočí
Uveřejněno: 10. ledna 2014

Se souhlasem převzato ze serveru www.vyskovsky.denik.cz