Vyškovský deník - Soustava poldrů a mokřadů u Křenovic zadrží vodu v krajině

Noviny Soustava poldrů, mokřadů a tůní, která má vesnici ochránit před velkou vodou, začne v Křenovicích vznikat v příštím roce. Obec totiž získala mnohamilionovou dotaci, díky které může obnovit i nefunkční mlýnský náhon.

„Zahájili jsme kroky k výběrovému řízení na dodavatele celé akce. Plánujeme ji na příští rok, možná se část prací přesune i do roku 2015. Uvidíme, jak rychle to půjde," poznamenal křenovický starosta Jaromír Konečný.

Mezi Křenovicemi a Holubicemi je podle jeho slov údolí, ve kterém teče potok Rakovec.

Souběžně s ním vede i bývalý mlýnský náhon, který dostával vodu ke křenovickému mlýnu. Obec náhon obnoví. „Mezi vodními toky vede území, na kterém se hospodaří. Je tam větší vlhkost i areál koupaliště, které nefunguje, stejně tak je nefunkční mlýn. Přívalová voda se v minulých letech korytem bývalého mlýnského náhonu dostávala přes železniční přejezd do obce, konkrétně do bývalého zemědělského družstva a působila problémy," vysvětlil starosta.

Mezi potokem a náhonem vzniknou dva mokřady s jezírky, útočiště v místě tak najdou různí obojživelníci nebo ptáci. Vzniknout má i polosuchý poldr, který bude řešit zaústění mlýnského náhonu do potoka. „Tím se také zbavíme problému se zaplavováním železnice," naznačil.

Funkce soustavy bude přírodní, obci jde o to udržet vodu v krajině. „Druhá funkce je pak samozřejmě protipovodňová," řekl starosta.

Revitalizace mlýnského náhonu a úprava okolí vyjde na miliony korun. „Projekt byl připravený na nějakých čtrnáct a půl milionu korun bez daně. Spoluúčast obce bude asi deset procent z celkové sumy. Pořád to nicméně budou asi dva miliony korun, které budeme dokrývat. Přesto jsme za dotaci z Operačního programu Životní prostředí samozřejmě rádi," doplnil Konečný.

Autor: Michal Kočí
Uveřejněno: 29. října 2013
Se souhlasem převzato ze serveru www.vyskovsky.denik.cz