Žádné chemikálie v obci nechceme, trvají na svém Křenovičtí

Noviny Jeden z objektů v bývalém zemědělském družstvu v Křenovicích koupila společnost Korchem už asi před dvěma lety se záměrem zřídit v něm prostory pro chemickou výrobu.  Místní, především ti, kteří bydlí v bezprostředním okolí, s plánem podniku nesouhlasí.

Žádné chemikálie v obci nechceme, trvají na svém Křenovičtí

Křenovice – Jeden z objektů v bývalém zemědělském družstvu v Křenovicích koupila společnost Korchem už asi před dvěma lety se záměrem zřídit v něm prostory pro chemickou výrobu. V plánu má například míchat uvnitř antikorozní přípravky. O jejím záměru informoval Vyškovský deník Rovnost v listopadu 2013, tedy zhruba od chvíle, co se snaží získat příslušná povolení. Po víc než roce se nálada v obci vůči podniku příliš nezměnila. Víc než na úřadech stále naráží u místních.

Řada z nich, především ti, kteří bydlí v bezprostředním okolí, s plánem podniku nesouhlasí. A to ani po několikerém projednání s jeho zástupci. Poslední se uskutečnilo minulý týden. „Jsme zásadně proti záměru, stejně tak všichni, se kterými jsme hovořili. Myslím, že by to úřady neměly povolit. Místy teče potok a bůhví, co se do něj dostane za chemikálie a jaké škody můžou způsobit nám, a třeba i zvířatům. Podobné provozy by neměly vznikat ve vesnici, ale někde mimo ni," uvedl například Jaroslav Misák, jehož rodina bydlí v Mlýnské ulici, kde se areál někdejšího zemědělského družstva nachází.

Společnost nicméně opakovaně prohlašuje, že výroba nebude mít na okolí žádný negativní dopad. A to z důvodu, že prostředky, s nimiž hodlá pracovat, nemůžou způsobit ekologickou havárii. O samotnou výrobu chemikálií prý v prostorách nepůjde, Korchem je chce v místě jen míchat a skladovat. „Veškerá vysvětlení jsme poskytli na veřejném zasedání minulý týden. S dotazy na podrobnosti ohledně našeho záměru se na nás každý může znovu obrátit," vzkázal jednatel Korchemu David Rožnovský.

Zasedání se chtěla zúčastnit například další z obyvatelek Mlýnské ulice Božena Podveská. „První veřejná debata se uskutečnila už před víc než rokem a pamatuji si, že byla velmi vyhrocená. Chtěla jsem dojít i na tu poslední, bohužel mi to okolnosti nedovolily. Každopádně mi připadá hodně nezodpovědné zřizovat podobný podnik přímo v zastavěné části vesnice. Objekt se nachází jen kousek za naším domem," poukázala žena.

Té se obecně nelíbí, jak se okolí jejího domova proměňuje. „Z naší části vesnice se stává průmyslová zóna. Už tady funguje řada dalších podniků. Vyjdeme na zahradu, a co nejčastěji slyšíme, je vrtání, vrzání a bouchání. Teď ještě hrozí, že se do půdy dostanou nějaké chemikálie," povzdechla si Podveská.

O průběhu posledního veřejného zasedání se nechal informovat vedoucí krajského oddělení posuzování vlivů na životní prostředí, které se záležitostí zabývá, Jiří Hájek. Zasedání se podle jeho informací zúčastnilo asi dvacet obyvatel. „Projednání je jeden ze stupňů v rámci procesu posouzení vlivu na životní prostředí. Investor vysvětlil svůj záměr náležitě a odpověděl na jednotlivé připomínky veřejnosti i vedení obce," řekl Hájek.

Starosta Křenovic Jaromír Konečný se schůze kvůli nemoci nemohl zúčastnit, za obec pověřil jednat jednu ze zastupitelek. „Jádro problematiky se pohybuje v odborných rovinách. Nám jde především o to, aby byl provoz řádně zabezpečený. Zpracovali jsme několik připomínek, které jsme poslali na krajský úřad, a je na něm, aby věc posoudil," okomentoval starosta.

Každé stavbě, u níž existuje riziko negativního vlivu na okolí, musí před získáním příslušných povolení předcházet proces posouzení vlivů na životní prostředí neboli EIA. „Stanovisko krajského úřadu nelze ještě v této chvíli sdělit. Ze zasedání vznikl zápis, který obdrží spolu s dalšími vyjádřeními zpracovatel posudku, jenž následně vydá rozhodnutí," avizoval Hájek.

Autor: Adam Hrbáč
Otištěno: 24.2.2015