Bývalé křenovické koupaliště se promění v rekreační zónu

Už od roku 2003 nese koupaliště v Křenovicích smutný přídomek „bývalé“.  Vesnice plánuje revitalizaci celého místa, z něhož se stane rekreační zóna s vodní nádrží.

Křenovice  – Už od roku 2003 nese koupaliště v Křenovicích smutný přídomek „bývalé“. Kdysi věhlasný areál, do kterého se sjížděli rekreovat lidé z širokého okolí, vyžadoval stále vyšší náklady na provoz a údržbu. Postupně na nutné milionové investice do jeho rekonstrukce nebylo odkud brát. Jeho neutěšený vzhled však už má být brzy minulostí. Vesnice plánuje revitalizaci celého místa, z něhož se stane rekreační zóna s vodní nádrží. Novou podobu může lokalita dostat už na podzim.

Plán vykrystalizoval z jiného projektu, a tím je revitalizace mlýnského náhonu, která se blíží ke svému dokončení. „Přišlo nám vhodné areál tímto způsobem upravit, zvlášť když obnoveným náhonem bude moci proudit voda do nové nádrže. Protipovodňové opatření už je skoro hotové: v současnosti vzniká to nejdůležitější, a to jez mezi Holubicemi a Křenovicemi, který bude vodou zásobovat zase náhon,“ informoval starosta obce Jaromír Konečný.

Velký projekt v lokalitě Mezivodí za osmnáct milionů korun, dotovaný z devadesáti procent Operačním programem Životní prostředí, bude hotový do září a zhruba ve stejné době chce mít obec dokončenou i revitalizaci koupaliště.

První kroky k tomu už podnikla: budovy, které dřív fungovaly jako kabinky, pokladna nebo byt plavčíka, nechala zbourat. Stovky kubíků drti má v plánu využít ke zřízení polozpevněných cest v lokalitě. Zároveň připravuje projekt na revitalizaci koupaliště, na niž má v rozpočtu vyčleněný zhruba milion korun.

Lavičky i koše

Bazén o velikosti padesát na pětadvacet metrů a malé brouzdaliště v místě stále jsou. Při jejich úpravě půjde hlavně o zemní práce, které by neměly trvat příliš dlouho. „Necháme srazit stěny bazénu a zajistíme další terénní úpravy, takže vzniknou polopřírodní vodní nádrže. Rybníky je tak docela nelze nazvat. Nejspíš lokalitu vybavíme i nějakým mobiliářem: lavičkami, odpadkovými koši a podobně. Jako u každého podobného vodního díla bude i tam koupání na vlastní nebezpečí,“ vyložil starosta.

Voda bude do velké nádrže vtékat přes někdejší brouzdaliště. To má být vyložené štěrkem a fungovat jako čistící prvek. Asi dvacet metrů od velkého bazénu se nachází potok, do něhož zase bude voda odtékat, čímž se zajistí její stálá obměna.

Plán se zamlouvá řadě obyvatel, i těm, kteří původní provoz nepamatují. „Cokoli je lepší než chátrající areál. A takové přírodní rekreační místo určitě uvítáme, vlastně to v Křenovicích docela chybí: kolem dokola jsou hlavně pole, není kam jít na procházku,“ poukázal třeba Roman Zavadil, který se do vesnice nastěhoval před šesti lety.

Naopak křenovický zastupitel Oldřich Bartošek má na koupaliště hodně vzpomínek. „Shodou okolností se otevíralo ve stejném roce, kdy jsem se narodil, tedy roku 1957. Jako děti jsme tam trávily celé prázdniny, nedovedly jsme si bez něj léto představit. V té době nebylo koupaliště ještě ani ve Slavkově u Brna, nejbližší bylo až v Brně. A přesto i odtamtud přijížděly do Křenovic vlaky plné lidí a v areálu to byla, jak se říká, hlava na hlavě,“ připomněl Bartošek dobu největší slávy křenovické chlouby.

Jak ale dodal, stále se zpřísňující hygienické podmínky a s nimi spojené náklady nedovolily koupališti dál pokračovat. „Uvažovali jsme, kde najít dotace na rekonstrukci. Jenže oprava je jedna věc, druhou je pak samotný provoz. Kdo si dnes může dovolit provozovat koupaliště? Slavkov, Vyškov, Rousínov: samá města. Nehledě na to, že spousta lidí už má dnes bazén doma na zahradě a veřejné koupaliště je neláká,“ připomněl zastupitel.

Rekreační zóna je tak i podle něj tím nejlepším, co se z lokality mohlo stát. Dokonce už nyní prý pozoruje, že se místo stává oblíbeným cílem pro volný čas. „Sám tam chodím venčit psa a překvapilo mě, kolik lidí do míst chodí na procházky nebo jezdí na kole. A to ještě revitalizace ani nezačala. Určitě to bude mít pro místní solidní přínos,“ uzavřel Bartošek.

0 Komentářů

Prozatím bez komentářů