Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

V blízkosti smírčího kříže na protější straně staré brněnské silnice se nachází další romantické místo s příjemnou vyhlídkou a současně místo vzpomínek a piety. V zeleném ostrůvku na návrší Zlatá hora naleznete hromadné hroby vojáků z Bitvy Tří císařů a křenovických obětí cholery. Toto pohřebiště je jedním z mnoha hromadných hrobů rozesetých po celém Slavkovském bojišti.

 

cyklotrasa.gifCyklotrasa č. 5097 z Křenovic směrem na Praci

Turistická trasaTuristická trasa slavkovským bojištěm

Slavkovská bitva měla své hrdiny, ale i své padlé. V pozdních hodinách onoho dne zůstalo ležet na poli na 30 000 mrtvých a raněných. Ti byli v následujících dnech pohřbeni do hromadných hrobů rozesetých po celém bojišti. Hroby vznikly při stavbě silnice mezi obcemi Prace a Křenovice, a následně sem byly převezeny ostatky vojáků z hromadného hrobu u Zbýšova.

Každá válka přináší sebou vždycky jen útrapy a neštěstí a zpravidla na ni doplácí nevinní lidé, jak dokazuje vedlejší pomník obětem cholery z r. 1836 a 1866. Průvodním projevem každé války bylo rozšíření nemocí – v případě války prusko-rakouské z roku 1866 to byla právě epidemie cholery.

Místo je volně přístupné, vhodné jako zastavení pro výlety na kole. Nachází se na cyklotrase č. 5097. Je zde nádherný výhled do kraje s výhledem na Křenovice, Slavkov, Šaratice, Hrušky, Ždánický les a za dobré viditelnosti i na Pálavu a vrcholky Chřibů.

Přes silnici se nachází Smírčí kříž na Zlaté hoře.

Zpět nahoru