Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Křenovický Rakovec

V roce 2003 se v Křenovicích u Slavkova uskutečnil poprvé hudební festival Křenovický Rakovec. Cílem festivalu je posílení kulturní scény v našem regionu a také podpora a rozvoj folk a country hudby a začínajících amatérských umělců. V minulých letech jste na festivalu mohli vidět a slyšet mnoho zajímavých hudebních skupin a jednotlivců, např.: Hop Trop, František Nedvěd, Kamelot, Fleret, Bokomaru a mnoho dalších.

Fotogalerie

Jak vznikla myšlenka uspořádat festival Křenovický Rakovec, kdo byl u toho a kdo u nás od roku 2003 hrál?

Na tyto otázky se Vám pokusíme odpovědět v následujícím krátkém povídání o historii festivalu Křenovický Rakovec.

Křenovice patří mezi obce s velmi bohatou a rozmanitou kulturní scénou. Nejen tradiční folklórní akce a soubory, nebo různá divadelní uskupení, ale i hudební, převážně rocková a bigbeatová scéna měla v Křenovicích velké zastoupení. Mezi oblíbené a stále, i v současné době vzpomínané, patří místní rocková skupina Linea Pura a hudební rockový festival Křenshock.

Většina ze současných hlavních organizátorů festivalu dříve převážně tíhla k tvrdší rockové hudbě, ale jak se člověk vyvíjí, tak se z rockových nadšenců stali zapálení folkoví „kotlíkáři“. Ti založili začátkem roku 2002 folkovou skupinu Careta. Nadšení a chuť hrát (hlavně před lidmi), zapůsobilo na členy Carety jako impuls pro uspořádání vlastního festivalu tady v domácích Křenovicích.

A tak se druhý červnový víkend v roce 2003 uskutečnil první ročník hudebního festivalu, jehož cílem bylo (a stále je) posílení kulturní scény v křenovickém regionu a také podpora a rozvoj folk a country hudby a začínajících amatérských umělců.

Od roku 2003 do roku 2011 na festivalu vystoupilo celkem 46 hudebních skupin. Někteří z těchto účinkujících přijeli i víckrát, byli to např. Kaskadéři, Taverna, Poloband, Krahoš, Drive, Koňaboj, Pocity, Seveři, Hrnek, Goodwill, Láďa Zítka, Děvčice, Pavel Pokorný, Johnny Cash Revival, Špunt, Cech, Přístav a Sedlo.  Ze známějších hudebníků nás navštívili Pavlína Jíšová, Bokomara, Petra Šany Šanclová, Hop Trop, Slávek Janoušek, Kamelot, František Nedvěd, Jarmila Šuláková, Fleret a další.

Mezi velkou spoustou účinkujících z celé ČR se objevilo i místní zastoupení. Hráli zde, mimo organizující skupinu Careta, výborní Bratři Pospíšilové a kapela Sule pod vedením Jana Piše.

Všichni podávali úžasné výkony, a tak na některé ročníky v minulých letech nelze zapomenout.

Zorganizovat festival není vůbec jednoduché. Hlavními pořadateli a přípravným týmem, který akcí žije a má ji rád, jsou po celá léta členové skupiny Careta – Jiří Morávek, Lucie Žaba Zourková, Karel Simandl, Stanislav Vild a Lucie Hédlová. Dále nám se zajištěním festivalu pomáhá cca třicetičlenný sehraný tým dobrovolníků, převážně z řad občanů Křenovic, kterým za léta ochotné a zodpovědné pomoci velmi děkujeme a vážíme si jí.

Každým rokem se snaží organizátoři festival něčím vylepšit a vyšperkovat. Nejvíce vycházíme z anket, které mezi diváky festivalu děláme, a čerpáme tak z připomínek, návrhů a nápadů na zajímavé účinkující, na doprovodný program a jiné.

Zvláštní poděkování patří:

  • Všem sponzorům, kteří nám v minulosti pomáhali finančně festival zajistit, některé musíme zdůraznit, protože bez nich by nebylo možné festival uskutečnit Je to zejména Obec Křenovice, firma HM Model a firma WOMBAT.
  • Kateřině Weidingerové, se kterou dlouhá léta spolupracujeme a děkujeme za vždy atraktivně zpracovaný grafický návrh plakátů a vstupenek.
  • Jaromíru Konečnému, který nám pomáhal při organizování prvních ročníků.  Sboru dobrovolných hasičů Křenovice, kteří nám mnoho let pomáhali s celkovou organizací.
  • Paní Zourkové za výrobu transparentu Křenovický Rakovec a za každoroční údržbu.
  • TO Tuláci, divadlu Antonína Vorla, p. Bartoškovi a Buhurtům.
  • Tělocvičné jednotě Sokol a Tělovýchovné jednotě Sokol za poskytnutí areálů.

Nejvíce děkujeme Vám, diváci, že na festival chodíte a jste našimi příznivci. A to nás těší!

0 Komentářů

Prozatím bez komentářů

Přidejte komentář

Zpět nahoru