Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Vzpomínkové akce – Bitva tří císařů – ZRUŠENO !!!

Akce byla ukončena

!!! ZRUŠENO !!! (Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace.)

Francouzové v Křenovicích

Skupina historického šermu Buhurt a obec Křenovice si vás dovoluje pozvat při příležitosti

 výročí Bitvy tří císařů

do historického ležení francouzských vojsk ve dvoře Obecní hospody,

k malé šarvátce vojenských jednotek na konci ulice Havlíčkové,

na pochod k hromadným hrobům na Zlaté hoře zakončený ohňostrojem,

k malému pietnímu aktu u božích muk

a slavnostnímu nástupu a čestné salvě u pomníku M. I. Kutuzova.

      V pátek 3. prosince 2021 od 10 hodin bude improvizované vojenské ležení přístupné pro děti ze školky a žáky ze školy, kde jim bude podán odborný a poutavý výklad. Přítomen bude polní lékař s dobovými nástroji a bude provádět úkony běžné po bojových zraněních.

      V 16.00 se ležení otevře pro veřejnost. Jako již tradičně zde uvidíte vojáky
a markytánky ve francouzských, rakouských a ruských uniformách kolem táborových ohňů. Ve dvoře s dobovými rekvizitami, povozy a kanóny pak spatříte civilisty v historických kostýmech, kováře a vojenského kuchaře při opékání selete. V provozu bude rovněž střežené dobové vězení pro dezertéry, neposlušné vojáky
a jinou podobnou chátru. Můžete také nahlédnout do našeho velitelského štábu spojeneckých rusko-rakouských vojsk upraveného z naší klubovny. Rovněž zde uvidíte plně vybavený markytánský vůz, kde se dozvíte, co všechno markytánky pro vojáky zajišťovaly. Přítomen bude rovněž polní lékař té doby a bude provádět ukázky amputace končetiny. Jednotka historického šermu Exulis předvede šermířský duel husarů na kordy a šavle a souboj na pistole. Zda, letos posílí naše řady jednotky z Francie, Bulharska a Polska, není zatím jisté. Opět zde bude mít vlastní táborové ležení rozšířená ruská jednotka, a to na travnaté ploše na rohu křižovatky.

Pro návštěvníky nebude chybět prodej svařeného vína a párků v rohlíku.

      V 17.40 se jednotky přemístí na konec ulice Havlíčkové, kde předvedou malou šarvátku. Tradičně se zde utkají vojáci všech zúčastněných armád Bitvy tří císařů, Francouzi proti Rakušanům a Rusům. Ukázka bude s mluveným doprovodem.

      V 19.00 vyjdou jednotky uniformovaných vojáků, kanón tažený koňmi, děti s lampióny a ostatní směrem ke Zlaté hoře. Zde u hromadných hrobů vojínů slavkovské bitvy uctíme památku padlých, kteří zde již 216 let odpočívají. Při tomto pietním aktu budou položeny květiny a vystřelena čestná salva. Zapálením svíček na hromadných hrobech si symbolicky připomeneme utrpení všech, kteří zde leží. Potom se, jako každoročně, můžete zahřát u velkého ohně svařeným vínem nebo teplým čajem. Po krátkém reprodukovaném projevu bude za doprovodu hudby odpálen slavnostní ohňostroj.

V sobotu 4. prosince dopoledne projde průvod francouzských dělostřeleckých a pěších jednotek obcí k Božím mukám, k malému pietnímu aktu v 11.00. Poté se jednotky přemístí na bitevní pole pod Santonem k dobovému střetnutí.

V neděli 5. prosince proběhne v Křenovicích v 9.00 slavnostní nástup vojenských jednotek u sochy M. I. Kutuzova v ulici Na Liškově. Zde zazní čestná salva s krátkým proslovem, a poté se jednotky přemístí na Mohylu míru ke společnému pietnímu aktu, který se uskuteční ve 12 hod.

Za skupinu Buhurt Oldřich Bartošek

Zpět nahoru