Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Obec Křenovice leží 3 km jihozápadně od Slavkova u Brna na březích potoka Rakovce, zčásti na rovině, dílem na stráni, v průměrné nadmořské výšce 216 m n. m. v katastru o rozloze 8, 8 km 2 .  K 30. 9. 2014 žilo v Křenovicích 1904 obyvatel. První písemná zmínka o obci se datuje k roku 1305.

Obec je charakteristická svým autentickým znakem v podobě obecní pečeti, na které je vyobrazena rostlina křenu s typickým křenovým listem. Dominantou obce je kostel sv. Vavřince. Původně pozdně románská stavba – dnes spíše klasicistní – stojí ukryta uprostřed stromoví, do dálky však ukazuje ze všech čtyř stran velké hodiny s ciferníky (byly instalovány v roce 1947), které společně se čtyřmi zvony tvoří neodmyslitelnou součást života v obci.

Obec žije kulturně-společenským životem

Obec se pyšní velmi bohatým společenským a kulturním životem. V roce 2001 se umístila na prvním místě v okresním kole soutěže „Vesnice roku“ a v téže soutěži získala v krajském kole „Modrou stuhu za společenský život a podporu tradic folklóru“. Toto ocenění je výsledkem dlouhodobě vysoké úrovně spolkové činnosti v Křenovicích. Nalezneme zde Sbor dobrovolných hasičů, tělovýchovné jednoty Orel a Sokol, Loveckou společnost, Včelařský spolek, Spolek chovatelů drobného hospodářského zvířectva, fotbalový, volejbalový a tenisový klub, ochotnické divadlo Antonína Vorla, taneční soubor Křenováček a Křenovák, Buhurt – skupinu historického šermu, oddíl Tuláci, modelářský klub a mnoho dalších.

Obec s dobrou dopravní dostupností

Vhodná poloha v lokalitě slavkovského bojiště na trase mezi Slavkovem a Mohylou míru, společně s výbornou dopravní dostupností, patří k největším přednostem Křenovic. Dobrá dopravní dostupnost obce je umocněna tím, že Křenovice leží na křižovatce železničních tratí Brno – Přerov a Brno – Veselí nad Moravou, a současně v blízkosti dálnice D1. Do centra Brna se tak občané mohou pohodlně dopravit do půl hodiny. Křenovice spadají od roku 2005 do Integrovaného dopravního systému JMK. Obcí prochází cykloturistické značené trasy a turistické trasy. Obec je tak vhodným místem, odkud se můžeme vydat poznávat oblast Slavkovského bojiště či Ždánického lesa.

Obec s nadprůměrnou občanskou vybaveností

V obci se nachází mateřská i základní škola, zdravotnická zařízení, pošta, sportovní hala a letní otevřená sportoviště, knihovna, sběrný dvůr aj. Podnikatelskými aktivitami jsou zajištěny veškeré služby pro občany (např. obchody se smíšeným zbožím, restaurace, cukrárna, bistro, kosmetické služby, kadeřnictví, jazykové kurzy, trafika, květinová síň a mnoho dalších). Obec má vlastní vodovod, kanalizaci napojenou na ČOV a je kompletně plynofikována. V roce 2009 byl dobudován nový silniční průtah včetně přilehlých chodníků a odstavných pruhů. Díky tomu obec získala velmi úpravný vzhled a můžeme ji proto charakterizovat jako obec čistou, moderní, ale přesto zachovávající ráz venkovského života.

Křenovice leží 3 km jihozápadně od Slavkova u Brna po obou stranách potoka Rakovce. Písemné prameny zachycují dějiny Křenovic od počátků 14. století.

Více o historii obce

Obec Křenovice leží v průměrné nadmořské výšce 216 m n.m., na katastru o rozloze 8,8 km2. K 1. 1. 2012 žilo v Křenovicích 1886 obyvatel. V obci se nachází mateřská i základní škola, zdravotnická zařízení, pošta, sportovní hala a letní otevřená sportoviště.

Zpět nahoru