Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Každoroční akce v Křenovicích

Křenovice se od roku 2001 pyšní oceněním v krajském kole soutěže Vesnice roku – Modrá stuha za kulturní život a podporu tradic a folklóru. Od té doby se v Křenovicích snažíme dále kulturní dění rozvíjet, kulturní akce pořádají jak obec, tak místní spolky, některé akce se konají ve spolupráci všech. Mezi nejvýznamější akce patří bezesporu Vavřinecké hody, dále vzpomínkové akce u příležitosti výročí bitvy u Slavkova a také naše dva festivaly, folklórní Pod křenovskó májó, folkový Křenovický Rakovec a mnoho dalších.

Vavřinecké hody

V naší obci bylo zvykem slavit dvoje hody: jedny na patrona chrámu sv. Vavřince (10. 8.), druhé všeobecné, čili císařské, jak je zavedl císař Josef II. v celém Rakousku, to je třetí neděli po sv. Havlu. V současné době se slaví pouze Vavřinecké hody, obvykle druhou srpnovou neděli.

Francouzové v Křenovicích

Projekt „Francouzové v Křenovicích“, který zajišťuje skupina historického šermu Buhurt společně s dalšími nadšenci a příznivci vojenské historie, se stává jednou z nejvýznamnějších akcí pořádaných každý rok počátkem prosince u příležitosti výročí Bitvy tří císařů v prostoru slavkovského bojiště.

Pod křenovskó májó

Folklorní festival Pod křenovskó májó patří k menším festivalům místního a regionálního charakteru. Má již dlouhou historii, první ročník se uskutečnil v roce 1985, a za dobu jeho trvání se na něm vystřídalo množství našich i zahraničních souborů.

Křenovický Rakovec

V roce 2003 se v Křenovicích u Slavkova uskutečnil poprvé hudební festival Křenovický Rakovec. Cílem festivalu je posílení kulturní scény v našem regionu a také podpora a rozvoj folk a country hudby a začínajících amatérských umělců. V minulých letech jste na festivalu mohli vidět a slyšet mnoho zajímavých hudebních skupin a jednotlivců, např.: Hop Trop, František Nedvěd, Kamelot, Fleret, Bokomaru a mnoho dalších.

0 Komentářů

Prozatím bez komentářů

Přidejte komentář

Zpět nahoru